Az utóbbi időben egyre többször kerülünk kellemetlen helyzetbe a számlázás miatt.
Régen, olyan egyszerű volt egy számlát kiállítani, pláne ha azt számlázó szoftverrel készítettük, de mára, kész rémálom lett!
Hibásan, pedig ne állítsuk ki, hiszen feltöltjük a NAV online rendszerébe!
Az utóbbi hónapokban, drasztikusan sok hibásan kiállított számla érkezett hozzánk a könyvelőirodába. Mi, ilyenkor azonnal kérjük a számla javítását, de ekkor jön a dráma………:
- A számla, már általában több hetes – hiszen a könyvelés utólagos munka – amit a vevő már megkapott, sőt lehet, hogy ki is fizetett.
- Gyakran előfordul, hogy emiatt az adminisztrációs hiba miatt, jelentősen megnő az adott hónapban a fizetendő Áfa. Aki már tapasztalta, tudja miről beszélek ☹
- Kínosabb, ha a vevő nem fogadta be a számlát, mert hibásan volt kiállítva.
- Sokszor rossz Áfa kulccsal van kiállítva a számla, emiatt rendeléskor rossz összeget fizet a vevő, ez pedig a számlázó cég vesztesége lesz.
- És, bár utoljára hagytam, de ez a legfontosabb probléma. Az a kolléga, aki eddig számlázott, kezdi úgy érezni, hogy a cég könyvelője „kötekszik” vele, hiszen eddig is ő számlázott, nem volt probléma, és akkor most miért nem jó egyik kiállított számla sem!?
A megbízóink, vajon ránk mérgesek, vagy csak rajtunk töltik ki a bosszúságukat? Mindegy is, nem egy kellemes helyzet nekünk sem.
Te tudja, mi az oka annak, hogy nem tudnak helyesen számlázni a vállalkozók?
- Régebben volt néhány Áfa kulcs (5%,15%,18%,27% mentes), de ma már 16 van.
- Régen nem volt folyamatos teljesítésű számla.
- Ma már megkülönböztetjük több, mint 30 különféle számlázási típust.
Minden egyes eseményre, más és más „Áfa kódot” és „Áfa kulcsot” használunk. Ehhez jönnek még a „kötelező megjegyzések” feltüntetése a számlán.
Azaz annak, aki a számlát kiállítja, nagyon komoly ismeretekkel kell rendelkeznie a következőkről:
- ki fizeti meg az Áfát:
- eladó, aki a számlát kiállítja
- vagy a vevő önadózással
- milyen mértékű (5%, 27%, stb.) áfát kell megfizetni
- pl.: ha valaki könyvet értékesít, aminek az Áfája 5%, és azt postázza a vevőnek, akkor a kiszámlázott posta költség is 5% lesz, ami alapból vagy mentes vagy 27% lenne
- de az e-book már nem könyvnek minősül, itt a 27%-os Áfa klcsot alkalmazzuk, HA!! belföldi vevőről van szó, és a vevő nem belföldi akkor jön az igazi bonyodalom
- ha nem a számla kiállító fizeti meg az Áfát,
- akkor mit kell kötelezően ráírni a számlára
- ha pl.: EU-ba számláz, hogyan kell számlázni,
- ha a vevő magánszemély
- ha a vevő cég,
- és van közösségi adószáma, vagy ha nincs
- ha külföldinek számlázunk Magyarországon,
- akkor mikor kell Áfát felszámolni és mikor nem
- ha nem számolunk fel Áfát a vevőnek
- melyik „Áfa kódot” használjuk, ugyanis az „árulja el” a NAV-nak, hogy miért nem számláztunk Áfát
Itt még hosszasan tudnám tovább sorolni a lehetőségeket, ugyanis még közel sem értem a végére ☹
Átérzem a számlázó kolléga nehézségét, bizonytalanságát, hiszen Ő nem könyvelő, azonban mégsem lehet számára opció sem az, hogy rossz számlát állít ki – és emiatt ellenőrzést kap a cég -, sem az hogy minden számla kiállítása előtt felhívja a könyvelőjét!
Akkor most mi a megoldás?
Az egyik lehetőség, hogy képzett könyvelővel – itt főállásúra gondolok – rendelkezik és cégvezetőként befektet könyvelője tudásának naprakészen tartásába. Ergó képzi magát a könyvelő.
A másik lehetőség az, hogy kiszervezi a könyvelést. Ebben az esetben körültekintően kell eljárnia a leendő könyvelőcége kiválasztásnál, mert sajnos a mi szakmánk is “hígul”. Ehhez írtam egy rövid cikket, hogy mire figyeljen. »» Kattintson ide a cikkhez ««
Válassza bármelyik megoldást a kettő közül, Önnek mindenképpen rendelkezni kell a sikeres vállalkozók azon készségével, hogy átlássák a könyvelés folyamtatát. Valamint, hogy a könyvelőjétől kapott adatokból, hogyan hozhat gyors és megfelelő döntéseket vállalkozása számára.
Ezért most hívogatom az OPTITAX Pénzügyi Napra, ahol megmutatom ezeket a mérőszámokat, sarokpontokat. .
Ezen a napon (2023-06-27) megismerheti azt a cégvezetési módszertant, amivel az örök mókuskerékből kilépve pénzügyileg szabad vállalkozóvá válhat. Kattintson a gombra!