Nagyon komoly feladat, és egyben fizetési teher is hárul majd a munkáltatókra, ezért célszerű előre felkészülni.
Nézzük, hogy pontosan miről is van szó!
Újra akarják szabályozni a:
- munkavállalókat érintő szabadságokat és
- a tájékoztatási kötelezettségeket, ezen belül pedig a munkavégzési kötelezettséget
Ezzel az intézkedéssel:
- a szülőknek több szabadság járna,
- rugalmasabb munkafeltételek lennének és
- kiszámíthatóbb munkaidő beosztás
Néhány példa a tervezett változások közül:
- Gyermek születése esetén az apa
5munkanap helyett 10 munkanap apasági szabadnapra lenne jogosult. - Mindkét szülő a gyermek 8 éves koráig, bármikor kivehet összesen 4 hónap szülői szabadságot (szülőnként).
- A gyermek 8 éves koráig a szülő kérheti a „rugalmas munkafeltételek” alkalmazását, például a részmunkaidőt, távmunkát, vagy a rugalmas munkaidő-beosztást.
- Írásban kell tájékoztatni a munkavállalót, amely időszakokban a munkavállaló munkavégzésre kötelezhető. Ergo, amiről nincs tájékoztatva a belépéskor, vagy munkaszerződés módosításakor, arra később nem kötelezhető.
Ezek az EU irányelvek 2019-től élnek, de Magyarországon a bevezetési határidő 2022. augusztus 2-a volt, azonban tényleges átültetése a Munka Törvénykönyvébe várhatóan 2022 decemberében kerül sor.
Nagyon bízom benne, hogy ésszerű megfontolásból, elegendő időt hagynak a munkáltatóknak a szabályok életbe lépése után, hogy módosítsák a teljes HR folyamatot, a szerződéseket, mert eddig a kilátásba helyezett határidők túlságosan távol állnak az észszerűségtől és a gyakorlati élettől.