Összehasonlítjuk a fizetendő adókat és megmutatjuk milyen más lehetőségeid vannak!
Eddig ki adózhatott KATA-sként?
- az egyéni vállalkozó,
- az egyéni cég,
- BT (a kizárólag magánszemély taggal rendelkező),
- KKT (a kizárólag magánszemély taggal rendelkező)
- ügyvédi iroda,
Ha elfogadják a törvényjavaslatot, akkor 2022.09.01-től:
- az egyéni vállalkozó, feltéve , hogy csak magánszemélyektől származhat bevétele, kivételt képeznek a taxis személyszállítást végzők, ők továbbra is KATA adózók lehetnek, függetlenül attól, hogy cégeknek is szolgáltatnak.
Mit tehetnek a többiek? (az egyéni cég, BT, KKT, ügyvédi iroda)
- Visszalépnek a számviteli törvény hatálya alá, és az alábbi adózási módok közül választhatnak:
- társasági adó
- KIVA
- Figyelem!! A jelenlegi törvényszabályozás szerint, könyvvizsgálóra lesz szükségük, mivel ismét belépnek a számviteli törvény hatálya alá!! Mivel itt az adózónak nincs választási lehetősége – azaz nem saját akaratából dönt úgy, hogy ki akar lépni a KATA adózás alól és vissza akar lépni a számviteli törvény hatálya alá – így személy szerint bízom benne, hogy a tömeges könyvvizsgálatra találnak valami megoldást.
- Amennyiben valaki úgy dönt, hogy megszűnteti a cégét, akkor is előtte ki kell lépni a KATA alól és átlépni a számviteli törvény hatálya alá. Így itt sem kerülhető el a könyvvizsgálat.
Mi lesz azokkal az egyéni vállalkozókkal, akik nem csak magánszemélynek adnak el és így nem lehetnek KATA adózók?
- Választhatják az átalány adózást.
- Adózhatnak a személyi jövedelemadó törvény szerint.
Eddig ismert – még nem végleges – határidők:
- Új szabály hatályba lépése: 2022. szeptember 1.
- Nyilatkozat leadása a NAV-nak a választásról: 2022. szeptember 25.
- Aki az átalányadózást akarja választani: 2022. október 31
Nézzük egy összehasonlítást arról, hogy mennyi adót kellett befizetni és kinek kellett befizetni, ha KATA-sként adózott és hogyan változnak ezek a számok az átalányadózás esetén?
A táblázatot itt néhány szóban megmagyarázom, mert elsőre bonyolultnak tűnhet. Összehasonlítottam az átalány adózást a KATA adózással és a fizetendő adókat is. Azt feltételeztem az összehasonlítás során, hogy havi 1 millió forint bevételt számlázol. Az átalányadózásnál, pedig 40% költséghányadod van, mert a legtöbb cégre ez jellemző és nem a nagyobb (80%, 90%) költséghányadok.
KATTINTS A KÉPRE!
KATA esetében:
- Te fizeted a havi 25.000 Ft, 50.000 Ft vagy 75.000 Ft KATA adót, ez éves szinten 300.000 Ft, 600.000 Ft, vagy 900.000 Ft.
- Te fizeted az iparűzési adót: éves szinten 50.000 Ft.
- Ha egy cégbe éves szinten több, mint 3 millió forintot számláztál, akkor a 3 millió forint feletti részre a 40%-ot a Megbízód fizeti.
- Ha pedig kapcsolt vállalkozásnak számlázol, akkor már az első forinttól van 40% adó.
- Ha külföldi partnernek éves szinten több, mint 3 millió forintot számláztál, akkor a 3 millió forint feletti részre a 40%-ot (picit kevesebbet) Te fizeted.
- Vegyük figyelembe azt is, hogy a +40%-os adót valamilyen formában a cégek igyekeztek visszaterhelni a vállalkozókra.
Átalányadózás esetében:
Legrosszabb esetben fizeted az alábbi adókat:
- SZJA: 900.000 Ft (de ez csökkenthető, akár le is nullázható adókedvezményekkel, mint pl.: a családi adókedvezmény, személyi kedvezmény stb.
- TBJ: 1.206.200 Ft
- Szocho: 856.050 Ft
- IPA: 240.000 Ft (de ez tovább csökkenthető még pl.: anyagköltséggel, elábé-val, közvetített szolgáltatással)
A KATA értékatár:
- Meg akarják emelni éves szinten 18 millió forintra (ez azt jelenti, ha egész évben vállalkozó vagy akkor 18 millió, ha csak évközben lettél az, vagy hamarabb befejezed a vállalkozásod, akkor arányosítani kell)
- Mi ezzel a probléma most? Az, hogy az alanyi Áfamentesség értékhatára továbbra is marad 12 millió forint, így ha ennél több lesz a bevételed, akkor Áfakörös leszel.
- Az Áfa értékhatárát, nem könnyű megemelni, mert az EU meghatározza a maximális értéket, így az Áfa értékhatár emelésére engedélyt kellene kérni.