Barion Pixel

OPTITAX Számviteli Kft.

Vegyen ki több profitot

Ismerje meg a részleteket

Könyvelés vállalkozások részére

Kulcs a vállalkozás sikeréhez

OPTITAX Pénzügyi Nap

Tanulja meg vállalkozása pénzügyeit

Vigyázzon, félrevezető információk!

 A vállalkozó ki van éhezve, hogy szakértőtől ezeket a mondatokat hallja:

  • az átalányadózásban sem kell több adót fizetni, mint a KATA-ban, csak egy jó kalkulátor kell hozzá….
  • az átalányadózóknak sincs szükségük könyvelőre…
  • a könyvelőknek ez nem okoz problémát, csak egy gombnyomás…

Egy idősebb adószakértő, akinek a kora – ezáltal feltételezett tapasztalata – bizalomkeltő, kimondta a TV-ben azt, hogy neki van egy kalkulátora, ami mindent számol. Kimondta azt is, hogy bármelyik átalányadózó vállalkozó képes magának beküldeni a bevallásokat is, így nincs szüksége könyvelőre.

Ahhoz, hogy egy kalkulátort tudjon használni valaki, tudnia kell, hogy mit és hova írjon be.

Jó hírem van!

Az adóhivatalnak van egy ingyenesen elérhető telefonszáma is, ahol adnak segítséget kérdés esetén (szám: 1819).

Sőt, az ingyenesen hívható szám mellett és kalkulátor mellett a bevallásokhoz is van kitöltési útmutató 😊, olvasni mindenki tud, így ezen a gondolatmeneten haladva tovább, akár meg is próbálhatják elkészíteni a bevallásaikat, de…

Szeretnék szemléltetni valamit, az életből vett példákkal:

  • Az utasszállító repülőhöz is van repülési kézikönyv, mégsem tudunk az alapján repülőt vezetni.
  • A lapraszerelt bútorok összeszereléséhez is van útmutató, de az emberek többsége mégsem képes összeállítani a bútorokat.
  • Rengeteg orvosi szakkönyv van, mégsem végzünk kisebb műtéteket sem a családtagjainkon.

Ahhoz, hogy valaki könyvelő lehessen 2 évet tanul, ekkor megkapja az alap képesítést, de ezzel a végzettséggel még csak olyan cégeket könyvelhet, akiknek az éves bevételük 10 millió forintnál nem nagyobb.

Ha szeretne nagyobb cégeket is könyvelni, akkor el kell végezze a mérlegképes könyvelői képesítést – ami újabb 1-1,5 évés szükséges még 3 éves szakmai gyakorlatot is szereznie. Ez idáig minimum 6 év.

Azonban, ez ne vegye el senki bátorságát sem, bárki nyugodtan megpróbálhatja elkészíteni a saját könyvelését és bevallásait, és csak az alábbiakra van szükség hozzá:

  1. ismerni a személyi jövedelemadó törvényt – az éves átalányadó bevallás (SZJA bevallás) elkészítéséhez
  2. ismerni a TB törvényt – a havi járulék bevalláshoz (58-as bevallás)
  3. ismerni a szociális hozzájárulási adóról szóló törvényt – a havi járulék bevalláshoz (58-as bevallás)
  4. ismerni az Áfa törvényt, ha az éves bevétel meghaladja a 12 millió forintot, vagy végez olyan tevékenységet, mely keretében annak ellenére, hogy nem Áfakörös, mégsem járhat el Áfa mentesként (pl.: külföldi szolgáltatás igénybevétele, külföldi árubeszerzés, vagy saját, már nem használt eszköz értékesítése) – az Áfa bevalláshoz, a közösségi adóbevalláshoz, az OSS bevalláshoz és az ELEK Áfához.
  5. ismerni a környezetvédelmi termékdíj törvényt – a környezetvédelmi termék bevalláshoz, ha pl.: tollat vásárol a national pen-től, vagy nyomtatót vagy terméket külföldről
  6. a helyi adótörvényt + a székhelye, és telephelye sajátos rendelkezéseit – az iparűzési adóbevalláshoz
  7. nem folytatom a felsorolást, mert 52 adónem van ma Magyarországon, melyet kiegészítenek a kormányrendeletek, EU-s bírósági határozatok, NAV tájékoztatók, stb.

Ezért, az adószakértő nyilatkozata óriási felháborodást keltett könyvelői fórumokon – az én véleményem szerint is – jogosan. Hiszen ahelyett, hogy tervezésre és továbblépésre ösztönözné a vállalkozókat, hamis illúziókat keltett. Pedig a vállalkozóknak már csak néhány napjuk maradt arra (2022.08.31-ig), hogy döntsenek arról, hogy a KATA helyett milyen adózást válasszanak és sürgősen keressenek magunknak egy hozzáértő könyvelő szakembert.